Węgierska Górka, Cisiec i Cięcina Dolna położone są w Kotlinie Żywieckiej w dolinie rzeki Soły. Żabnica i Cięcina Górna ulokowały sie w dolinach Żabniczanki i Cięcinki, prawych dopływach Soły.
Przez gminę przebiega droga relacji Bielsko Biała Zwardoń - Czadca - Żylina i kolej relacji Katowice - Zwardoń - Czadca - Bratysława. W planie jest budowa drogi szybkiego ruchu S - 94, Północ - Południe Europy.
 

Zobacz powiększenie

 

   Gmina posiada dobre zaplecze rekreacyjno - turystyczne, a jej głównymi atrakcjami są: zdrowy, górski klimat, pokaźne obszary leśne i piekno górskiej przyrody. Jest to doskonała baza wypadowa w okoliczne góry. Przez gminę prowadzi główny szlak beskidzki (czerwony) im. Kazimierza Sosnowskiego, biegnący z Ustronia do Rozsypańca w Bieszczadach. Łagodne stoki oraz rozległe górskie polany, stanowią raj dla amatorów górskiej turystyki rowerowej. W tym celu wytyczone są w gminie 2 trasy rowerowe: niebieska w kierunku Ciśca i Kamesznicy o długości 35 km i czerwona w kierunku Cięciny Górnej Hali Boraczej długości 45 km.

   Wyciągi orczykowe zainstalowane są w Cięcinie i w Żabnicy.
 

  Zobacz powiększenie

Zobacz powiększenie


Lokalne ciekawostki:

Muzeum "Ocalenie" Jana Talika w Ciścu Małym.
Szlak Cesarski - fragment dawnej drogi cesarskiej Andrychów - Wiedeń.
Galeria Beskidzka - rzeźby i obrazy Wojciecha Opani oraz artystów uczestniczących w corocznych plenerach - Żabnica - Kamienna.

Cykliczne imprezy promocyjne:

organizowane przez lub przy współudziale Ośrodka Promocji Kultury w Węgierskiej Górce, ul. Zielona 43 tel. (033) 864 17 08

- "Niesoopusty"
- styczeń/luty.
- Puchar Magury w narciarstwie zjazdowym - luty/marzec.
- Rajd rowerów górskich "Glinne" - lipiec.
- Obchody bohaterskiej obrony Węgierskiej Górki przed fortem "Wedrowiec" 1 września.
- Hołdymas góralski - listopad.

Godne polecenia są:

   W Cięcinie drewniany kościół z XVI wieku, miejscowy cmentarz i przydrożne kapliczki. Ciekawą architekturę posiada też nowy kościół w Cięcinie oraz zbudowany w ciągu 1 doby w latach 70 kościół w Ciścu.

   W Ciścu Małym położonym na lewym brzegu rzeki Soły znajduje się prywatne muzeum Jaśka Talika "Ocalenie", zbudowane i wyposażone przez 70 letniego już mieszkańca tej wsi. Jan Talik - kustosz muzeum zabawia też zwiedzających grą na heligonce, przyśpiewkami i ciekawymi opowiadaniami o tym jak to dawniej bywało. 

   W Węgierskiej Górce przy drodze do Żabnicy jeden z 4 fortów z 1939 roku zamieniony został na fort - muzeum. Zatrzymują się tu wszystkie wycieczki odwiedzające Beskidy. Opiekę nad fortem sprawuje miejscowe koło ZBOWiD.

   W Żabnicy warto zobaczya pomnik upamietniający stracenie przez hitlerowców 10 Polaków w tym również mieszkanców ziemi Żywieckiej i Węgierskiej Górki. W środku wsi drewniany kościół, a w Żabnicy Kamiennej czynny jest dom pracy twórczej Wojciecha Opani, brata znanego aktora.